Rosso Santiago

Używane nazwy tego granitu to: Rosso Santiago, Rosso Koral, Santiago Red.

Jest jednym z najbardziej znanych granitów europejskich. Uznanie uzyskał dzięki bardzo atrakcyjnemu wyglądowi oraz doskonałym właściwościom fizycznym i mechanicznym. Płyty z tego granitu wykorzystywane są chętnie w budownictwie jako okładziny ścienne zewnętrzne i wewnętrzne oraz efektowne podłogi. Kamień Rosso Santiago najczęściej jest używany na okładziny elewacyjne budynków, okładziny tarasów, elementy dekoracyjne i architektoniczne różnych budowli, elementy obudowy kominków, blaty kuchenne. Bardzo efektowne są kontrastowe wstawki z tego granitu w posadzkach. Z granitu Santiago Red produkuje się również ekskluzywną kostkę brukową oraz płyty chodnikowe które łączone z innymi kontrastowymi kolorami granitu nadają przestrzeni niepowtarzalnego uroku.
Wykończenie powierzchni tego kamienia może mieć fakturę matową, polerowaną, szczotkowaną, łupaną, groszkowaną, płomieniowaną.

Skład mineralny granitu Rosso Santiago zawiera:

Mikroklin – 20-60%
Plagioklaz – 10-30%
Kwarc – 15-20%
Biotyt – 5-10%
inne – 3-10%

Parametry fizyko-mechaniczne granitu Rosso Santiago:

 Ciężar właściwy granitu – 2,70 g/cm³
 Twardość granitu – 7 w skali Mosha  – wysoka
 Wytrzymałość na ściskanie granitu – 125 – 215 MPa
 Wytrzymałość na zginanie granitu – 14 – 18 MPa
 Ścieralność granitu – 0,45 g/cm²
 Nasiąkliwość granitu – 0,22 %
.∗   Mrozoodporność granitu – bardzo wysoka

Kamień ten doskonale nadaje się do wszystkich rodzajach obróbki mechanicznej. Polerowane powierzchnie mają lustrzane odbicie. Granit Rosso Santiago zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych granitów. Budynki przyozdobione tym granitem zyskują efektowny i szlachetny charakter.W połowie XX wieku upodobali sobie go architekci moskiewscy. Był przez nich chętnie używany do dekoracji ważnych budynków i wielu stacji Moskiewskiego Metra. Można go obecnie spotkać także w wielu parkach, placach i ulicach całej Rosji.

Granit należy do kamieni o pierwszej grupie radioaktywności – oznacza to, że może on być stosowany we wszystkich typach budynków bez ograniczeń (jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia ludzi).

Dystrybutor w Polsce: Ribra sk