Labradoryt jest średnio i gruboziarnistą skałą najczęściej koloru szarego do czarnego (wystepują też odmiany w odcieniach brązowych) z domieszką mnóstwa kolorowych kryształów labradoru – występującego w postaci średnio- lub gruboziarnistych skupieni.
Skład chemiczny labradoru zawiera 50–70% anortytu CaAl2Si2O8 (glinokrzemian wapnia) oraz 30–50% albitu NaAlSi3O8 (glinokrzemian sodu). Jest to twardy minerał (w skali Mohsa 6–6,5 st), o gęstości około 2,7 g/cm³. Labrador jest minerałem z rodziny krzemianów, jego kryształy mogą mieć różne kolory, od jasno żółtego do ciemno zielonego, od jasnoniebieskiego koloru do ciemnoniebieskiego, mogą też przechodzić z barwy mleczno-białej do ognistej czerwieni.
Dzięki tej bardzo oryginalnej kolorystyce, labradoryt zasłużył na wielką uwagę i zyskał popularność na całym świecie.
Jednym z piękniejszych i bardziej efektownych labradorytów jest Volga Blue wydobywana na Ukrainie w rejonie Żytomierza. Pierwsze pola labradorytowe eksploatowane są tam od 1895 roku w regionie Żytomierza, w pobliżu miejscowości Golovin. Słynne kamieniołomy Golovinskoye są obecnie (ze względu na niepowtarzalne piekno Volga Blue) jednym z poważniejszych dostawców labradorytu na świecie.
Właściwości fizyko-mechaniczne labradorytu predysponują go jako doskonały materiał do dekoracji pomieszczeń, na okładziny (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków) używany jest też często do produkcji wszelkiego rodzaju pamiątek. Labrador Volga Blue z kamieniołomu żytomierskigo, posiada pierwszą klasę radioaktywności (co oznacza, że jest to materiał całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia ludzi). Łupliwość materiału jest doskonała o nierównym, muszelkowym przełomie i trójskośnym układzie krystalograficznym. Jest to wytrzymała i trwała skała (wytrzymałość na ściskanie – 160MPa, wytrzymałość na zginanie – 625MPa, twardość w skali Mohsa powyżej 6 st); odporna na warunki atmosferyczne (nasiąkliwość wodą – poniżej 0,20%); o dużej odporności na ścieranie.
Labradotyt jest doskonałym materiałem wykończeniowym używanym w budownictwie na efektowne posadzki wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, sprawdza się doskonale jako prestiżowy materiał okładzinowy również wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Bardzo cenona i dająca wiele uroku jest kostka brukowa wykonana z labradorytu, szczególnie efektowna gdy jest zmoczona lub dobrze oświetlona – często układana w postaci kontrastowych wstawek z jaśniejszymi rodzajami bruku.
Labradoryt Volga Blue ma duże znaczenie też w przemyśle nagrobkowym, jest również często wykorzystywany do produkcji pamiątek i ozdób odgrodowych.